Oбщина Чупрене посрещна екип от млади изследователи от School of Architecture, Art and Design на University of Portsmouth
Водени от доц. Милена Металкова-Маркова (специалист по опазване на архитектурното наследство с опит в проекти за съхраняване на традиционна архитектура в Япония, Балканите и Великобритания), учените се запознаха с уникалните дървени къщи и културните истории на Турлашкия край в България и Сърбия.
Екипът включва талантливи млади учени: Кремена Димитрова, Антонела Карапанджиева, Ана Станоевич, Александър Младенов, Сам Брукс, Мусаб Ак и Борис Ранчев, заедно с българския архитект Георги Георгиев, сръбския архитект Гордана Ранчев и партньора от Университета в Ниш, д-р Миомир Васов. Те работят съвместно по проект, който има за цел да документира и запази застрашените дървени къщи от Османския период, разположени в регионите на Чупрене и Стакевци.
Проектът, спонсориран от Програмата за застрашена дървена архитектура (EWAP) на Oxford Brookes University и финансиран от фондация Arcadia, ще събере информация за разположението, конструкцията и архитектурните детайли на традиционните къщи. Освен това, местни жители ще споделят устни истории, свързани с традициите в строителството и духа на тези уникални домове.
Тази инициатива е важна стъпка към опазването на културното наследство на региона, като се има предвид, че тези къщи не са просто сгради, а живи свидетелства за богатата история и култура на общността. Благодарим ви! Нека заедно съхраним това наследство за бъдещите поколения!
Повече информация за проекта: https://sites.google.com/view/vernacularbalkans/home