ПРОГРАМА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2021 – 2027 г. ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“
ПРОГРАМА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2021 – 2027 г.
ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС
ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“
Топъл обяд в община Чупрене
Договор № BG05SFPR003-1.001-0198-C01
Кратко описание на Операцията:
Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ е продължение на успешното изпълнение на тази операция в рамките на програмен период 2014-2020 и се реализира в съответствие с конкретната цел на програмата за справяне с материалните лишения чрез предоставянето на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица, включително децата, и прилагане на съпътстващи мерки, които подпомагат социалното им приобщаване. Чрез подпомагането с топъл обяд се цели да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. Топъл обяд за най-нуждаещите се лица се предоставя целогодишно, в отговор на установени трайни и/или неотложни нужди.
Кратко описание на проекта:
Продължителност: 28 месеца
Период на изпълнение: от 01.12.2022 г. до 31.03.2025 г.
Размер на БФП: 193 093,20
Капацитет: 90 потребители
Основни цели на проекта:
- Приготвяне и доставяне на топъл обяд на най-бедните и уязвими хора в община Чупрене, които са в затруднение сами или с помощта на свои близки да си я осигуряват.
- Осъществено социално включване, чрез предоставяне на съпътстващи мерки на представителите на целевата група в община Чупрене.
Допустими целеви групи:
Целевите групи, които са определени за допустими по Операция „Топъл обяд“ са регламентирани в Наредба № РД-06-53 от 17 септември 2021 г. (Наредбата) на Министъра на труда и социалната политика за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд ПЛЮС, обн. ДВ бр.81 от 28.09.2021 г., в сила от 28.09.2021 г .
В съответствие с Наредбата целевите групи са:
- лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;
- лица – обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от ежедневна допълнителна подкрепа;
- лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;
- лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;
- лица от уязвими групи – граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.
Кратка информация свързана с реализиране на проектните дейности:
Дейност 1 – Определяне на целевите групи
Дейността включва няколко етапа на действие. Ще бъде обявен прием на заявления за ползване на Топъл обяд. Със Заповед на Кмета на община Чупрене, ще бъдат определени служители, които ще бъдат ангажирани да извършват прецизен и прозрачен подбор на потребителите, съгласно разписан механизъм на подбор, утвърден от кмета на общината. Списъци с всички лица, подали заявления в посочения срок ще бъдат изпратени до Дирекция „Социално подпомагане“ гр. Белоградчик, която ще извърши служебна проверка за наличие и липса на обстоятелства за ползване на социалната услуга.. След извършване на проверката, назначената от кмета на общината комисия, в която ще бъде включен и представител на Дирекция „Социално подпомагане“, ще извърши подбор на 90 броя кандидати, които ще ползват социалната услуга, съгласно утвърдения механизъм на подбор, в който ще бъдат включени критерии – доход, съжителстващи лица, ползване на други социални услуги за подкрепа и др. От своето заседание комисията ще изготви протокол и списък на одобрените лица, както и списък с резерви, на които ще бъде раздаван не взет топъл обяд. По проекта ще бъдат спазени всички мерки за недопускане на разхищение на храна, като ще бъде водена необходимата документация.
Дейност 2 – Приготвяне на топъл обяд
За приготвяне на топлия обяд на ползвателите, ще бъде ангажиран персонала в Домашен социален патронаж. Домашният социален патронаж разполага с необходимия материален ресурс, с който да обезпечи приготвянето на топлия обяд на нуждаещите се. В дейността ще бъдат ангажирани- домакин, готвачи – 2 броя, работник кухня, шофьор. Домашният социален патронаж разполага с автомобил, който отговаря на изискванията на Закона за храните, оборудван за разнос на готова храна до пунктовете в населените места на общината . В селата Горни Лом, Долни Лом и Търговище има регистрирани раздавателни пунктове. В някои населени места храната ще се доставя до домовете на потребителите. Приготвянето на храната , ще бъде в кухнята на Домашен социален патронаж, намиращ се в приземен етаж в сградата на общината с адрес с. Чупрене, ул. „Асен Балкански“ № 55, сграда общинска собственост, обект регистриран съгласно Закона за храните. Кухнята разполага с необходимите помещения за съхранение на продуктите, с голяма кухня, с необходимите електроуреди за приготвяне и съхранение на храна.
Приготвянето на топлия обяд ще стартира от 01.01.2023 г. и ще се предоставя до 31.03.2025 г. включително.
Дейност 3 – Предоставяне на топъл обяд
Дейността включва разпределяне и доставяне на 90 порции топъл обяд, всеки делничен ден на 90 потребители.
В с.Чупрене, храната ще се раздава в кухнята на специално обособено място, при спазване на всички противоепидемични мерки, а в селата Горни Лом, Долни Лом и Търговище има обособени пунктове за раздаване на топъл обяд. В останалите села са доставя в кметствата.
За ползвателите в невъзможност да се придвижват поради заболяване или увреждане до определения пункт, топлият обяд ще бъде доставян по домовете от лични асистенти, домашни помощници по други проекти или шофьора към домашен социален патронаж.
При не взет топъл обяд от някой от потребителите по проекта, същия ще бъде предоставян на лице от списъка с резерви, като се изготвят необходимите документи за това.
Дейност 4 – Реализиране на съпътстващите мерки
Дейностите по осигуряване на съпътстващи мерки по проекта, ще бъдат изпълнени от експерти на общината, които ще осъществяват индивидуално консултиране на потребителите. Съпътстващите мерки, ще бъдат прилагани от екипа на проекта, като допълващи предоставянето на топъл обяд и съобразени със специфичните нужди на хората в тези условия и ще се изразяват в индивидуално/групово консултиране и съдействие за :
– възможностите за ползване на други социални услуги, предоставяни на територията на общината, включително и такива, финансирани от ЕСФ, Асистентска подкрепа, патронажни грижи и др.;
– ползването на административни общински услуги , за подпомагане достъпа до здравни и образователни услуги, за управление на семейния бюджет, за здравословно и балансирано хранене, консултиране за изискванията на здравните органи при необходимост и др.
– индивидуални и групови консултации, насочени към повишаване на информираността на хората, относно безпрецедентните изменения в световния климат, как те пагубно влияят върху природата и качеството на живот на хората; включване в различни инициативи за опазване и почистване на околната среда, съвети за намаляване разхищението на храни и намаляване използването на пластмасови изделия.
– други форми на индивидуална подкрепа, съдействие, консултиране, реализирани в отговор на конкретно установени нужди и проблеми на представителите на целевите групи с цел прилагане на комплексни мерки за социалното им включване.