Биосферен резерват “ЧУПРЕНЕ”

През 1973 г. в землищата на селата Чупрене, Репляна, Горни Лом и Стакевци е създаден горският резерват “ЧУПРЕНЕ”. През 1977 г. ЮНЕСКО го включва в списъка за защитени природни територии, като неделима част от международната мрежа на биосферни резервати. Около и в резервата могат да се наблюдават: бук, ела, смърч, планински божур и витошко лале, а от представителите на животинските видове – змия-усойница, кръсточовка, лещарка, благороден елен, вълк и др. В биосферния резерват “Чупрене” се е запазила единствената популация на глухара.Чупрене е името на един от най-големите биосферни резервати в Република България. Той е разположен по билото и североизточните склонове на Чипровската планина, Западна Стара планина. Разположен е в землището на село Чупрене, което е край Чупренска (река).
Горските насаждения заемат близо 90% от територията на резервата.
Част от горите са смърчово-елови и буково-смърчово-елови. Най-големи са насажденията от смърч, който образува гори с възраст над 1 век. Те имат важно значение за изучаване на смърчовите гори в България. Срещат се шестил, обикновен явор, трепетлика, планинска елша, планински явор и черен бъз. Има разнообразен животински свят.
От земноводните се срещат : дъждовник, гръцка дългокрака жаба, голяма крастава жаба. От влечугите : жълтоуха водна змия, усойница, медянка. От бозайниците : лисица, вълк, белка, златка, норка, дива котка, катерица.
Регистрирани са 68 вида птици. Сред тях са глухар, черен лешояд, бухал, скален орел, кълвач, дрозд, ястреб, керкенез, чучулига, пъдпъдък, орехче и други.
„Чупрене“ е единственият български резерват, постоянно обитаван от вълци.